Warsztaty z „Fact – Checkingu”

Warsztaty z „Fact – Checkingu”

Dodano: 14 grudnia 2023 / Autor: Szkoła Podstawowa w Dłużynie

Każdego dnia docierają do nas za pośrednictwem mediów przeróżne informacje.  Jednak czy są one prawdziwe...? Cały czas jesteśmy narażeni na dezinformację i „fake newsy”. Jak nie dać się na nie nabrać…? Uczniowie klasy VI i VII już wiedzą, a to za sprawą warsztatów, w których wzięli udział w piątek 8 grudnia. Prowadzącym był p. Michał Kłos ze stowarzyszenia Demagog, które zajmuje się weryfikacją  informacji w sieci.

Podczas warsztatów uczniowie wcielili się w role „fact checkerów” – czyli osób sprawdzających treści w mediach. Zajęcia miały formę „escape roomu”. Młodzież została podzielona na grupy, a następnie każda z grup otrzymała 4 zagadki do rozwiązania. Uczniowie musieli między innymi, w oparciu o akty prawne i wiarygodne źródła znalezione w internecie, odnaleźć  fałszywe informacje zawarte w wypowiedziach różnych osób. W innym zadaniu  określali, które z przedstawionych zdjęć jest sfałszowane i przerobione w programie photoshop. Grupy miały też za zadanie zdecydować czy podane tytuły artykułów są według nich prawdziwe. 

Warsztaty były bardzo wartościową lekcją. Mamy nadzieję, że dzięki radom przekazanym przez p. Michała Kłosa już nikt nie nabierze się na „fake newsy”, a uczniowie będą wiedzieć jak mądrze korzystać z możliwości jakie daje nam internet.

Dla wszystkich osób ciekawych tego, czy potrafią weryfikować informacje w internecie proponujemy test online na stronie - fajniezewiesz.pl.

          M. Krakowiak