^Powrót do góry

logo

RekonstruktoDnia 6 czerwca 2019 r. naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna "Rekonstrukto". Przedstawiła ona program artystyczny pt."Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka". W zajęciach historii eksperymentalnej uczestniczyła cała społeczność szkolna wraz z przedszkolakami. Mieliśmy okazję przenieść się do epoki szlacheckiej oraz poznać jej obyczaje. Wielu z nas dowiedziało się kim był sarmata i jak wyglądał jego strój.

Niezwykle interesująca była również bogata kolekcja broni i rekwizytów. Można powiedzieć, że w naszych murach zagościło "małe muzeum". Uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki na szable. W rolę szermierzy aktywnie włączyli się Bartosz Pukacki i Szymon Pieśniak. Z dużym zaciekawieniem każdy z nas przysłuchiwał się różnym dawnym opowiastkom,np. jak wyglądały małe tortury. Prowadzący omówili również rolę kobiet na tle historycznych dziejów. Docenione zostało ich poświęcenie oraz pomoc rannym. W rolę sanitariuszek wcieliły się Paulina Kaczmarek i Nikola Obierska, które szybko i fachowo opatrzyły rannego Piotra i Jakuba.

Członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej nawiązali również do wybitnych sylwetek Polaków, takich jak: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski oraz Tadeusz Kościuszko. Swoją opowieścią przerzucili nas od czasów Polski rozbiorowej, poprzez wielokrotne powstania, aż do odzyskania niepodległości. Na zakończenie widowiska każda z klas miała okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Myślimy, że po tak ekscytującej lekcji, każdy z nas wyniósł wiele dobrego. Przed nami na żywo zaprezentowała się staropolska kultura,która wygląda inaczej na żywo, niż tylko czytana z podręczników szkolnych.

                               Aleksandra Szramiak i Kinga Jaskulska

Copyrigcht © 2013 www.dluzyna.pl