^Powrót do góry

logo

Toru-MalborkW dniach 13-15 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce: Malbork - Toruń - Ciechocinek.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy zbudowany na prawym brzegu Nogatu zamek krzyżacki. Poznaliśmy jego długą i bogatą historię, która pozwoliła zrozumieć, dlaczego budowla ta została wpisana na listę zabytków UNESCO. Spacerując przez krużganki, oglądając tereny zamkowe i podziwiając wybrane sale poznawaliśmy dzieje Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie oraz dobrze zaznajomiliśmy się z cechami stylu gotyckiego.

Drugi dzień przeznaczony został na spotkanie z Toruniem. To piękne, zabytkowe miasto kojarzyliśmy - oczywiście - z M. Kopernikiem i piernikami. Jednak przechadzając się wśród zabytków i słuchając interesujących opowieści pana przewodnika poszerzaliśmy naszą wiedzę o wiadomości dotyczące zamku krzyżackiego, krzywej wieży, czy domu M. Kopernika. W planetarium obejrzeliśmy film o naszym najwybitniejszym astronomie. Udało nam się także upiec pierniki.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk - zwane miastem zdrowia i festiwali - Ciechocinek. Mimo że pogoda nie sprzyjała, wspięliśmy się na tężnię solankową. Spacerowaliśmy również po parku zdrojowym, fotografowaliśmy fontannę Jasia i Małgosi, podziwialiśmy muszlę koncertową. Spod słynnego "grzybka" machaliśmy do - obserwujących nas przez internet - rodziców.

Do domów wróciliśmy zmęczenie, ale zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę.

AW

Copyrigcht © 2013 www.dluzyna.pl