^Powrót do góry

logo

u rzebiarza1Dnia 11. stycznia uczniowie z klasy pierwszej i trzeciej wybrali się na krótką wycieczkę do Bukówca Górnego. Celem wyjazdu była wizyta w pracowni rzeźbiarza pana Jerzego Sowijaka.

Na początku dzieci obejrzały pracownię rzeźbiarską. Poznały narzędzia, jakimi posługuje się rzeźbiarz oraz sposób ich użycia.

Gospodarz pokazał i omówił kolejne etapy powstawania dzieła. Dzieci oglądały również najnowsze wytwory pana Jerzego Sowijaka: rzeźbę krasnala i św. Józefa. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli całą pracownię i zadawali gospodarzowi wiele pytań.

Ostatnim punktem naszej wizyty było obejrzenie wspaniałej szopki bożonarodzeniowej. Wszystkie rzeźby w niej użyte są autorstwa pana J. Sowijaka. Oprócz tradycyjnych postaci, autor umieścił w swojej szopce rzeźby przedstawiające mieszkańców najbliższej okolicy min. dudziarzy, czy gospodarzy. Jak w każdej szopce, tak i w tej, nie mogło zabraknąć różnych zwierząt. Są w niej owce, krowy, przepięknie malowane kolorowe ptaki i dzikie zwierzęta. Jeden z elementów kompozycji przedstawia lokalną legendę dotyczącą leśnej kapliczki.

Dzieci z bardzo dużym zaciekawieniem obejrzały wszystkie rzeźby. Wszyscy zgodnie przyznali, że dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o pracy rzeźbiarza i chętnie spróbowaliby swoich sił w tej trudnej ale satysfakcjonującej pracy.

M.Samol

Copyrigcht © 2013 www.dluzyna.pl