^Powrót do góry

logo

wolontariuszeDnia 11.01.2018 do naszej szkoły przyjechali wolontariusze z Hiszpanii i Turcji. Przebywają oni w Polsce w ramach Wolontariatu Europejskiego. Podczas pobytu w naszym kraju odwiedzają różne placówki takie jak szkoły, przedszkola, centra kultury czy stowarzyszenia. Dlatego też i my postanowiliśmy zaprosić ich do naszej placówki.

Grupa wolontariuszy składająca się z trzech osób z Turcji i jednej z Hiszpanii spotkała się ze wszystkimi uczniami naszej szkoły, poczynając od przedszkolaków na gimnazjalistach kończąc. Nasi goście znali kilka zwrotów w języku polskim, jednak lekcje w większości prowadzone były w języku angielskim. W zrozumieniu pomagali nam nauczyciele. Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać kulturę hiszpańską i turecką: kuchnię, architekturę oraz tradycje i zwyczaje. Poza tym Ruben z Hiszpanii i Dickle z Turcji nauczyli nas kilku podstawowych zwrotów w ich języku. Język turecki okazał się być bardzo trudnym, ale nie poddawaliśmy się i chętnie powtarzaliśmy nowe słowa. Zaproszone osoby zafundowały nam również świetną zabawę ucząc krótkich układów tanecznych popularnych w ich krajach. Uczniowie naszej szkoły także przygotowali coś dla gości. Grupa przedszkolaków zaprezentowała „Krakowiaka”. Uczniowie szkoły podstawowej wręczyli wolontariuszom pamiątkowy plakat z flagami Polski, Turcji i Hiszpanii oraz ich podpisami dziękując w ten sposób za wizytę. Klasy gimnazjalne natomiast przygotowały gazetkę z popularnymi zwrotami po turecku i hiszpańsku. Na zakończenie nasi goście zostali oprowadzeni po szkole przez nauczycielkę języka angielskiego oraz dwie uczennice - Natalię Otto i Nikolę Obierską, które opowiedziały o historii i funkcjonowaniu szkoły. Nasi goście przyznali, że bardzo spodobała im się nasza placówka.

Ta wizyta była nie tylko okazją do sprawdzenia naszych umiejętności językowych, ale również nauczyła nas czegoś bardzo ważnego - otwartości na innych ludzi i na inne kultury. Będziemy bardzo miło wspominać naszych gości z nadzieją, że jeszcze kiedyś nas odwiedzą.

M.Krakowiak

Copyrigcht © 2013 www.dluzyna.pl