^Powrót do góry

logo

WolsztynWe środę 14 czerwca uczniowie klasy 4 i 5 udali się na wycieczkę do Wolsztyna. Na miejsce dojechaliśmy pociągiem ciągniętym przez zabytkowy parowóz ze stacji w Boszkowie. Pierwszym punktem programu była parowozownia, tam oglądaliśmy unikatowe parowozy.

Później udaliśmy się na wolsztyński rynek, gdzie odpoczęliśmy chwilę przed kolejnym punktem wycieczki. W Skansenie Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski czekał przewodnik, który oprowadził nas po domach z poprzednich epok.

Jednym z najstarszych budynków była karczma, pochodząca z 1706 r.. Uczniowie wykazali się ogromna wiedzą, bezbłędnie odpowiadając na pytania przewodnika dotyczące użycia dawnych narzędzi i uprawy roli. Wielką frajdę sprawiło dzieciom obrócenie wiatraka siłą własnych rąk. Z apetytem zjedliśmy własnoręcznie usmażone kiełbaski przy profesjonalnie przygotowanym ognisku. Najedzeni wyruszyliśmy w drogę powrotną brzegiem jeziora wolsztyńskiego. Na rynku zjedliśmy lody, wsiedliśmy do ,,bany’’ i ruszyliśmy w drogę powrotną. Humory dopisywały, a uczniowie w drodze żywo komentowali to, co zobaczyli, z ciekawością dopytywali o wyposażenie pociągu. Na stacji w Boszkowie na dzieci czekali stęsknieni rodzice.

I. Rząsa i M. Matelska

Copyrigcht © 2013 www.dluzyna.pl